Kirúgás járhat a facebookozásért
Hiszen nemcsak a barátok, de az éles szemű főnök is láthatja, hogy mit gondol valójában a beosztott a munkahelyéről.
Valószínűleg egy életre megtanulták ezt a leckét azok a mentősök is, akik fegyelmit kaptak azért, mert a Facebookon szidták a mentőszolgálatot. Ehhez ráadásul nem is kell felelős beosztásban dolgozni: bárkivel megtörténhet, hogy főnöke utánanéz a közösségi oldalakon, az irodistától az autószerelőig. A munkajogász szerint a dolgozók megfigyelése az interneten teljesen jogszerű, senki nem emelhet szót ellene.
– Ha nemcsak személyesen, hanem más technikai eszközökkel ellenőrzi a munkáltató a beosztottját, akkor előzetesen tudatnia kell vele – hívta fel a figyelmet Sipos Márta (65). A munkáltató ráadásul korlátozhatja, sőt meg is tilthatja munkaidőben a számítógép- és internethasználatot. Még azt is elvárhatja, hogy a beosztott a szabadidejében és a Facebookon is a munkájához méltón viselkedjen. Nem nézik mindenhol jó szemmel, ha valaki meztelen fotókat tölt fel magáról az internetre. Márpedig a munkáltató számára vállalhatatlan magatartás okot adhat az elbocsátásra – jelezte a munkajogász. Ugyanakkor a szakember szerint ennek is kell legyen határa: a főnök nem mászhat bele gátlástalanul a dolgozó magánéletébe az interneten keresztül. Semmi köze ahhoz, hogy a beosztott munka után hová jár szórakozni, vagy mivel töltötte a hét végét. Persze a későbbi kellemetlen munkahelyi pillanatok elkerülése érdekében nem árt végiggondolni, mit teszünk ki az üzenőfalra.
– Borzalmas, ha az emberek előtt folyton nyitva van ez az internetes oldal. Ezzel csak a valós kapcsolatok kockázataitól menekülünk, a virtuális beszélgetésből ugyanis bármikor kitudunk lépni. Ez viszont csalóka illúzió, mert mindennek nyoma marad– jelentette ki Szilágyi Gyula szociológus.
forrás: blikk.hu
|
|